Teraryumlar

Son yılların en trend hediye çiçeklerinden teraryum fanus içerisine minyatür çiçekler ve figürler ile hazırlanan ve günden güne daha çok talep gören hediye çiçeklerdir. Teraryum kapalı cam fanuslar ev şişeler içerisine hazırlanan minyatür bahçelerdir ve minik bitki ekosistemleri olarak olarak ortaya çıkmıştır. Kapalı bir ortamda bulunan minyatür sukulentler, kaktüsler ve egzotik bitkiler ile hazırlanmış teraryum içerisindeki çiçekli veya çiçeksiz bitkiler terleme ve yoğulaşma ile kendi nem dengesini koruyarak yaşamını sürdürür. Teraryum latince bir kelimedir ve yeryüzü anlamına gelen "terra" ile kapalı kap anlamına gelen "arium" kelimelerinin birleşimi ile oluşmuştur. Teraryumun çıkış noktası bir akvaryumda yaşayan yosunlar, balıklar, suda yaşayan canlılar ile oluşturulmuş yapay habitattır. Bu fikirden yola çıkılarak su habitatı yerine karasal habitat oluşturulmuştur. Teraryumlar, elma model teraryum, armut model teraryum, yumurta model teraryum, bahçe model teraryum ve geometrik teraryumlar gibi farklı modellerde tasarlanabilmektedir. Teraryumlar, evinizi canlandırmanın, ofis masasında iç açıcı bir manzara oluşturmanın en modern ve şık yoludur.

Teraryum Nedir?

Teraryum, egzotik bitkiler ile hazırlanan küçük yaşam alanlarıdır. Yüzyıllardır farklı şekillerde tasarlanan teraryumlar günümüzde fanus içerisine hazırlanmakta ev, ofis, iş yeri gibi kapalı alanları canlandıran ve güzelleştiren doğa temalı dekoratif sunumlardır. Doğayı seven ve hayranlık duyan kişilerin bayılacağı teraryumlar, bakımı kolay modern iç mekan bitkileridir. Teraryum hazırlanırken fazla bakım gerektirmeyen kaktüs, sukulent gibi dayanıklı ve sulama gerektirmeyen çiçekli ve çiçeksiz bitkiler kullanılır. Dikenli ve dikensiz etli bitkiler ile hazırlanan teraryumlar hem çok kullanışlı, hem çok şık hem bakımı kolay olması sebebi ile fazlaca talep görmektedir. Teraryumların hazırlanmasında tercih edilen diğer bitkiler ise, uzun ömürlü bitki orkide, eğrelti otu, yosun ve yapay çiçeklerdir. Kapalı bir yaşam döngüsü olarak tasarlanan teraryumlar dekoratif görünümlü ve anlamlı olması sebebi ile harika bir hediye seçeneğidir.

Teraryum Çiçek Aranjmanları ve Fiyatları

Teraryumlar akvaryuma benzer tek fark deniz ekosistemi yerine kara ekosistemi oluşturulmuş olmasıdır. Orman veya mini bahçe görüntüsü verilen teraryumlardaki çiçekler suya çok az ihtiyaç duyar. Sarmaşıklar, eğrelti otları, begonyalar, çiçekli veya çiçeksiz sukulentler, dikenli etki bitkilerden kaktüsler kullanılarak tasarlanan teraryum çiçek aranjmanları teraryumlarda kaplumbağa gibi canlılar da yaşayabilir. Teraryum fiyatları, teraryumun boyutuna göre değişir. Küçük boy teraryum, orta boy teraryum, büyük boy teraryum gibi farklı boylarda teraryumların fiyatları da farklı olacaktır. Teraryumlar uzun yıllar kullanılabilecek, bakım gerektirmeyen kalıcı ürünler oldukları için ekonomik çiçek tasarımlarıdır. Teraryumlar, talebe uygun olarak istenilen figürler ile kişiye özel olarak hazırlanabilir. Köpek figürlü teraryum, ev figürlü teraryum, kedi figürlü teraryum, deniz figürlü teraryum, yelken figürlü teraryum gibi kişilerin ilgisini çekecek butik hediye teraryumları İzmir Çiçekçilik'te uygun fiyatlara bulabilirsiniz.

Teraryum Modelleri

En populer ve sevilen teraryum modelleri, seramikte teraryum, kütükte teraryum, sukulent teraryum, fanusta teraryum, elma model teraryum, armut model teraryum, helen heykelde teraryum, mini orkide teraryum, açık bahçe teraryum modelleridir. Teraryumlar dekoratif bitki tasarımları olmaları sebebi ile beğeni ve talebe uygun olarak hazırlanmaktadır. Teraryum modelleri arasında en tipik olanları açık teraryumlar, kapalı teraryumlar, sukulent teraryumlar, orkide teraryumlar, askılı teraryumlar, kütükte teraryumlar, seramikte tearryumlardır. Kapalı teraryumlar ise plazma teraryum model, üçgen teraryum model, elma teraryum model ve armut teraryum model şeklinde hazırlanmaktadır. Afrika menekşesi, deniz yosunu, hava bitkisi, değişik şekillerde egzotik kaktüsler, etli bitkiler gibi en dayanıklı ve uzun ömürlü çiçekli ve çiçeksiz bitkiler ile hazırlanan tüm modelleri İzmir Çiçekçilik Teraryum- Terrarium kataloğu altında bulabilir, online teraryum siparişi verebilirsiniz.

Sukulent Teraryum 

Sukulent ismi verilen etli bitkiler günden güne daha popüler bir hale gelmektedir. Estetik ve sevimli görüntüsü ile hediye olarak gönderilen sukulent bitkiler, teraryumlara da çok yakışmaktadır. Su depolayan sulu bitki, sukulent kalın yapraklara sahiptir ve genellikle kurak iklimde veya çöllerde yetişir. İç mekan dekor bitkisi sukulent az su ihtiyacı olan bakımı kolay ve estetik bir bitki türü olması sebebi ile teraryum yapımında en çok tercih edilen bitkilerdendir. Sukulent teraryum alıcı kişiyi çok mutlu edecek uzun vadede muhafaza etmesi kolay ve dekoratif bir teraryum çeşididir. Sukulentler arasında en bilineni dikenli etli bitki kaktüstür. Kaktüsler ve sukulentler ile hazırlanmış teraryum bulunduğu ortamı canlandırıp, minyatür egzotik bir ekosistemi iç mekanınıza taşır.
Whatsapp ile Sipariş